Після 8 березня

Початок весни знаменується досить суперечливим «святом» 8 березня – Міжнародним жіночим днем. Для когось це дійсно свято жіночності, ніжності та краси. А от рішенням ООН від 1977 року визнано як Міжнародний день боротьби за права жінок і міжнародний мир. Це найзначніша з феміністичних дат, символ боротьби за права людини для жінок, проти сексизму та гендерної нерівності.

З роками все частіше в нашому суспільному просторі з’являються просвітницькі кампанії у ЗМІ з роз’ясненнями, що насправді в собі несе цей день. Але, на превеликий жаль, деякі пережитки минувшини лишаються. І цьогогорічне 8 березня не стало винятком.

Все так же традиційно відбувалися святкові заходи з танцями і піснями в підрозділах сектору оборони та безпеки; командування вітало військовослужбовиць квітами й цукерками, і куди ж без грамот та нагород, приурочених до жіночого дня. Що цікаво, чоловіків же не вітають з тим, що вони чоловіки, зазвичай тільки ж з професійними святами. 

А от жінок чомусь запросто, ще при тому ж об’єктивуючи їх. Далі наведу трохи «яскравих фраз»: «…наш дружній стрій прикрашає світло вашої присутності…»; «..представниці прекрасної статі…»; «…вона є берегинею роду людського та сімейного вогнища, вихователькою підростаючого покоління, бережливою господинею і доброю порадницею…». І такий список можна продовжувати, та й все б нічого, але навряд з такими меседжами можна звертатися до війсьвослужбовиць чи поліцейських, наприклад, адже на службі вони мають бути рівні з чоловіками. На щастя, щодо цього вже з’являється чіткіше розуміння.

Але одне зі святкувань у військовій частині Національної гвардії України виявилося “найяскравішим”. І це приклад того, як точно не можна вітати й святкувати. У в\ч 3052 було організовано спортивне свято, в якому брали участь військовослужбовиці. І з-поміж всього, змагалися вони у найшвидшому митті підлоги, пранні шкарпеток. Як це визначає рівень їхнього професіоналізму – невідомо.

Думаю, на останок все ж варто зазначити й позитивні зміни у вітальних повідомленнях. До прикладу, Міністр оборони України Андрій Таран, у своєму привітанні зауважив: «Не квіти, не квоти, а реальні можливості для професійного зростання і кар’єри — ось до чого ми прагнемо, створюючи рівні можливості для всіх.» 

Про зростання кількості жінок у силових структур інформують на офіційних сторінках. МОУ про проходження служби понад 31 тисячі захисниць України. До того ж в ЗСУ на цивільних посадах 25 тисяч працює. В НГУ проходять службу та працюють понад 5,5 тисяч жінок, з них 1200 – учасниці бойових дій на сході України, понад 360 обіймають керівні посади командирського та керівного складу. 

Дякують за їхню службу, діляться історіями успіху, зауважують про рівні можливості та боротьбу зі стереотипами. В цьому випадку з гарними меседжами виступила Національна поліція України, зауваживши, що «8 березня – це про рівність, це про сильних, сміливих та самодостатніх жінок, які щодня долають виклики та своїм прикладом змінюють стереотипи.» А ДСНС України підкреслили, що жінка може бути будь-якою і це її вибір, її рішення.

А переможцем в неоголошеному конкурсі найадекватніших привітань, швидше за все, варто назвати 93-тю ОМБр Холодний Яр. Адже в ньому не йдеться про жінку ні як про слабку стать, ні як про окрасу. Мова йде про вибір та можливості.

Радію, що з кожним роком до дня 8 березня починають все притомніше ставитися, що він стає приводу для підняття нагора важливих тем про людські права, можливості та боротьбу з стереотипами, сексизмом та гендерною нерівністю.

Кромбет Ляна, ветеранка